воскресенье, 23 апреля 2017 г.

Урок математики у 1 класі

Урок математики 1 клас
Тема: Переставна властивість додавання. Вправи на засвоєння таблиць додавання та віднімання в межах 10.
Мета:  сприяти формуванню в учнів поняття переставна властивість додавання та умінь використовувати переставну властивість при додаванні; формуванню обчислювальних умінь та навичок в межах 10; розвивати логічне мислення, увагу та математичне мовлення шляхом вправ та задач; вихованню ціннісного ставлення до себе та людини.
Предметні компетентності: знає склад числа; додає та віднімає в межах 10; знає та називає компоненти дій додавання та віднімання; виконує практичні дії для зв’язку між компонентами додавання та віднімання; утворює рівності на основі складу числа та практичних дій.
Ключові компетентності:  вміння вчитися – дотримуватися організації робочого місця, правильної організації навчального приладдя, співпраці в парі, відповіді на питання математичною мовою, співвідносити результат із зразком, самоконтролювати знання та уміння; інформаційно-комунікативна- знаходити завдання в підручнику, орієнтуватися на сторінці зошита, користуватися роздатковим матеріалом; загальнокультурна- дотримуватися правил поведінки на уроці; здоров’язбережувальна – правильна постава, хвилинки відпочинку; соціальна- чистота робочого місця.
  Обладнання: малюнки казкових героїв, таблиця з прикладами, малюнки будиночків для повторення складу числа 10, підручник «Математика» 1 клас М. В. Богдановича, зошит з друкованою основою.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.     Налаштування на урок. Віршована задача.
За те, що я пас на полянці зозульок
Отримав я кілька повітряних кульок
Найкращу я другу відніс,
А дві загубив, як тікав я від кіз.
Три кульки віддав в подарунок вужу,
Чотири сховав, а де не скажу.
То скільки отримав я кульок
За те, що попас на полянці зозульок? (10)
-         Чи можуть ці події відбуватися насправді?
-         Це небилиця, видумка.
-         А де ще зустрічається видумка? ( У казках)
-         Тож подорожуємо казками!
2.                Математичний диктант
Ішов дід лісом та й загубив рукавичку.
-         Для кого із звірят рукавичка стала хаткою? (Мишки, Жабки, Зайчика, Лисички, Вовчика, Кабанчика, Ведмедика)
-         Звірята пропонують вам математичний диктант.
-         Відкривайте зошити, сідайте правильно і записуємо тільки відповіді.
Мишка – до 4 додати 3
Жабка – 3 плюс 7
Зайчик – 9 мінус 3
Лисичка – від 8 відняти 4
Вовчик – 3 збільшити на 5
Кабанчик – 10 зменшити на 9
Ведмедик – перший доданок 8, другий доданок 1. Знайдіть суму.

Ігри, вправи, завдання на розвиток творчих якостей учнів
«Домалюй портрет»
При вивченні теми «Портрет» така вправа буде досить доречною. Учням пропонується набір незакінчених портретів, які вони домальовують самостійно. При цьому додатковим завданням може бути передача настрою героя, його емоційного стану 

«Зачарований ліс»
Завдання: знайти і розфарбувати на малюнку усіх зачарованих звірів
Вправа «Так - ні»

Вчитель ховає зразок і пропонує учням відгадати, про що йтиме мова на уроці, ставлячи запитання, які вимагають від учителя тільки відповідей «так» чи «ні».
Учні можуть ставити такі запитання:
1. Це твір живопису (графіки, скульптури,...)?
2. Це малюнок?
3. Використали декілька фарб?
4. Це рельєф?
Якщо знайдено учнями відповіді, вчитель показує класу зразок і оголошує тему уроку.

Вправа «Я роблю це так»

Дитина виступає в ролі вчителя. даючи консультації своїм однокласникам, наприклад, як правильно розмістити аркуш паперу і розташувати свою композицію.


Розмова з портретом
Учні об’єднуються в групи по чотири особи. Вчитель пропонує кожній групі розглянути портрет. Діти повинні поговорити з фарбами, якими намальований портрет. Потім по черзі розповісти, що повідомили їм барви тла, одягу, волосся, обличчя, рук про характер, життя, звички людини зображеної на портреті.
Орієнтовні питання для бесіди:
-         Що саме найголовніше в роботі портретиста?
-         Якби вам захотілося мати власний портрет, якого художника ви б обрали (якого направлення, якої техніки виконання)?
-         Які кольори кольору фона і одягу ви б замовили художнику?
-         Можуть портрети бути веселими чи сумними?
-         Яку роль відіграє співпраця між моделлю і художником?
-          
Вправа «Палітра художника»
Учні стають в коло і отримують карточки з різними кольорами і відтінками.
-                Художник хоче написати небо, але в його палітрі зовсім мало кольорів фарб.
Кожен по черзі називає який колір чи відтінок неба має бути на палітрі художника і пояснює, коли на небі буває цей відтінок. Якщо художнику подобаєтьсяпояснення, він бере колір в свою палітру. Завдання дітей – якнайшвидше заповнити палітру художника різними кольорами і відтінками.

Фігурні доріжки
(зображуємо не відриваючи руки від аркуша)
Вправа «Сліпе ліплення»
Дитина із заплющеними очима ліпить за зразком

Вправа «Фантазія»
Складання композицій з різноманітних природних та інших матеріалів.

Гра «Чарівний мішечок»
Мета: розпізнавання відомих предметів навпомацки.

Вправа «Що ми бачили – не скажемо, подивіться – ми покажемо»
Впізнавання задуманого через рухи.

Вправа «Доторкнімось до веселки»
-                     Закрийте очі і уявно доторкніться до веселки. Опишіть словами, що ви відчуваєте.
-                     Чим пахне веселка?
-                     Чому веселка швидко зникає?
-                     Яким стало б життя людей, як змінилася природа, якщо б веселка з'явилася на цілий день?

Барви природи
Учні отримують карточки із словами: ліс, поле, озеро, річка, гора, небо.
Вчитель: художник шукає безліч кольорів і відтінків для написання пейзажу.
-                     Які кольори йому дарують ліс, поле, озеро, річка, гора, небо….?
Потім вчитель пропонує заплющити очі і під музику здійснити уявну подорож лісу (поля, озера…). Після цього кожен замальовує фарби природи, що виникли в його уяві у вигляді кольорових хвилястих ліній. За малюнками один одного учні відгадують, в якому уявному місці побували однокласники.

Творче завдання «Живий натюрморт»
На дошці розміщені декілька натюрмортів. Діти об'єднуються в команди (по кількості натюрмортів). Кожна група зображає мімікою і жестами відповідний натюрморт. Всі інші відгадують який натюрморт зобразила команда.

Творче завдання «Складаємо натюрморт»
Запропонуйте учням принести незвичайні речі: мушля, компас, старовинні предмети і т.д. Учні повинні розкласти предмети і подумати, які з них поєднуються за формою, кольоровою гамою, тематикою. Потім придумують, про що предмети натюрмортної групи можуть розповісти людям і зображають натюрморт.

Вправа «Скульптура
На початку вправи вибирають 3 скульптури. Вчитель дає кожній дитині картку із зображенням того, кого він буде ліпити. Скульптури вибирають собі «матеріал» із учнів класу. Діти, які залишилися будуть спостерігати, як експерти. «Матеріал» не знає, яку скульптуру з нього ліплять, а тільки виконує вказівки «скульптура»

Вправа «Пройди стежкою»
Вчитель пропонує учням «пройти стежинками», тобто відтворити лінії, не відриваючи руки лінії різного ступеня звивистості. Ввести ці лінії у малюнок.

Вправа «Продовж візерунок»
Вчитель пропонує учням продовжити орнамент за поданим фрагментом.

Вправа «Складаємо кольорову казку»
Учні «ланцюжком» складають казку. В кожному речення має бути прикметник, що означає колір.

Вправа «Придумай свій орнамент
Завдання: на основі зразків  фото рослин придумати свій рослинний орнамент

Вправа «Відтвори іншу частину (дзеркальна симетрія)

Розвивальна вправа «Палітра художника

Вправа використовується для підбору колориту. Ті кольори, які називають діти, скласти на палітрі. Викласти кружечки різних кольорів на верхню половину палітри. Простежити , чи досить  різноманітний її зміст