Урок математики
1 клас
Тема:
Переставна властивість додавання. Вправи на засвоєння таблиць додавання та
віднімання в межах 10.
Мета: сприяти формуванню в учнів поняття переставна
властивість додавання та умінь використовувати переставну властивість при
додаванні; формуванню обчислювальних умінь та навичок в межах 10; розвивати
логічне мислення, увагу та математичне мовлення шляхом вправ та задач;
вихованню ціннісного ставлення до себе та людини.
Предметні
компетентності: знає склад числа; додає та віднімає в межах 10; знає та
називає компоненти дій додавання та віднімання; виконує практичні дії для
зв’язку між компонентами додавання та віднімання; утворює рівності на основі
складу числа та практичних дій.
Ключові
компетентності: вміння вчитися
– дотримуватися організації робочого місця, правильної організації навчального
приладдя, співпраці в парі, відповіді на питання математичною мовою,
співвідносити результат із зразком, самоконтролювати знання та уміння; інформаційно-комунікативна-
знаходити завдання в підручнику, орієнтуватися на сторінці зошита,
користуватися роздатковим матеріалом; загальнокультурна- дотримуватися
правил поведінки на уроці; здоров’язбережувальна – правильна постава, хвилинки
відпочинку; соціальна- чистота робочого місця.
Обладнання: малюнки казкових героїв,
таблиця з прикладами, малюнки будиночків для повторення складу числа 10,
підручник «Математика» 1 клас М. В. Богдановича, зошит з друкованою основою.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.
Налаштування на урок. Віршована задача.
За те, що я пас
на полянці зозульок
Отримав я
кілька повітряних кульок
Найкращу я
другу відніс,
А дві загубив,
як тікав я від кіз.
Три кульки
віддав в подарунок вужу,
Чотири сховав,
а де не скажу.
То скільки
отримав я кульок
За те, що попас
на полянці зозульок? (10)
-
Чи можуть ці події відбуватися
насправді?
-
Це небилиця, видумка.
-
А де ще зустрічається видумка? ( У
казках)
-
Тож подорожуємо казками!
2.
Математичний диктант
Ішов дід лісом та й загубив рукавичку.
-
Для кого із звірят рукавичка стала
хаткою? (Мишки, Жабки, Зайчика, Лисички, Вовчика, Кабанчика, Ведмедика)
-
Звірята пропонують вам математичний
диктант.
-
Відкривайте зошити, сідайте правильно і
записуємо тільки відповіді.
Мишка – до 4 додати 3
Жабка – 3 плюс 7
Зайчик – 9 мінус 3
Лисичка – від 8 відняти 4
Вовчик – 3 збільшити на
5
Кабанчик – 10 зменшити на
9
Ведмедик – перший доданок
8, другий доданок 1. Знайдіть суму.
3.
Перевірка диктанту (запис на дошці)
Дідусь розв'язав приклади також і
отримав такі відповіді
7
10 6 4
8 1 9
-
А хто ще був у казочці «Рукавичка»?
(Собачка)
-
Собачка придумала для вас гру «Так чи
не так?»
4.
Гра «Так чи не так?»
-
Назвіть «сусідів» кожного числа
-
Назвіть числа у порядку зростання.
-
Назвіть числа у порядку спадання.
-
Яке число зайве? Чому?
5.
Усні обчислення. Кругові приклади від
Колобка
Перший приклад
каже вчитель, наприклад, 8 +1 = 9, а далі приклади складають діти.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
1.
Підготовча робота до вивчення нової
теми. Повторення складу числа 10 (будиночки).
-
У якій казці звірята жили у чарівному
будиночку, в окремих кімнатках, кожен займався своєю справою та допомагали один
одному? (Теремок)
-
У нас також є теремки, але тут живуть
числа.
-
Давайте заселимо ці будиночки. (Діти
вписують числа складу числа 10)
-
Що ми повторили? (Склад 10)
-
Назвіть випадки складу числа 10, які
записані однаковими числами, але в різному порядку.
-
Які приклади на додавання можна скласти
за цими випадками?
1+9
9+1 2+8 8+2
3+7 7+3 4+6
6+4
(Приклади
записуються на дошці)
-
Ви, напевно, помітили, що сума не
залежить від того, у якому порядку розміщені доданки.
2.
Створення проблемної ситуації.
Пояснення нового матеріалу.
-
Чи може бути доданків більше, ніж два?
-
До нас прийшли гості із казочки
«Солом'яний бичок». Вони принесли гостинці: Ведмідь- 5 горщиків меду, Зайчик –
3 капустини, а Лисичка – 2 гусочки.
-
Скільки всього гостинців принесли
звірята?(10)
-
Запишемо приклад на дошці.
5+3+2=10
-
Чи можуть звірі прийти в іншому
порядку?
-
Можуть: Лисичка – 2 гусочки, Ведмідь- 5
горщиків меду, Зайчик – 3 капустини
2+5+3=10
-
Чи можна ще поміняти місцями звірят?
-
Можна: Зайчик – 2 капустини, Ведмідь -5
горщиків меду, Лисичка – 2 гусочки
3+5+2=10
-
Чи змінилася від цього відповідь? Чому?
Висновок: якби ми не переставляли тварин сума все одно буде
однаковою. Тому що сума – це результат об'єднання. Тут важливо скільки всього
разом, а не в якому порядку додавати. Числа можна додавати в будь – якому порядку.
-
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися
додавати числа в будь- якому порядку, переставляти їх місцями.
Фізкультхвилинка
Дід у полечко
ходив
Раз ходив, два
ходив, три ходив.
В полі ріпку
посадив
Раз садив, два
садив, три садив.
А тоді сидів
чекав
Раз чекав, два
чекав, три чекав.
Вже й мороз
його лякав
Раз лякав, два
лякав, три лякав.
Вже і дощик полив
Раз полив, два полив, три полив.
Вже і сонечко пекло
Раз пекло, два пекло, три пекло.
Вгору ріпку потягло!
3.
Первинне
закріплення. Робота з підручником с. 80
Завдання 1
-
Скільки
блакитних квадратиків угорі? А білих?
-
Скільки
всього квадратиків?
-
Скільки
білих квадратиків унизу? А блакитних? А
всього?
-
Який
висновок можна зробити?
Зверху і знизу квадратиків однаково, бо 2+7 = 7+2
ІV. Розвиток
математичних знань.
1.
Продовження
роботи за підручником с.80
Завдання 2. Складання прикладів з опорою на малюнок.
Завдання 3
-
Прочитайте
приклади.
-
Що
однакове в прикладах?
-
Чим
відрізняються приклади?
-
Прочитайте
правило. (Додавати числа можна в будь- якому порядку).
2.
Розв'язування
прикладів з коментуванням. Завдання 4.
Лисичка – сестричка вчила Вовчика ловити рибку, а ми
будемо розв'язувати приклади, коментуючи з поясненням.
(Повторити правило запису прикладів у зошити)
3.
Робота
над текстовою задачею. Завдання 5
·
Читання
задачі
·
Аналіз
·
Розв'язування
-
Якою
дією розв'язували задачу? Чому?
-
Яке
іменоване число є в задачі?
4.
Завдання
з логічним навантаженням. Завдання 6
-
Чия
маса більша? На скільки більша?
-
Як
здогадалися?
Гімнастика
для очей «Совенята»
Сплять маленькі совенята (Очі заплющені).
Раз, розкрили оченята.
Подивилися навколо (кругові рухи очима)
Потім вгору і додолу.
Оченята блим, блим, блим.
Відпочити треба їм! Вправо, вліво, оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
ми будем працювати.
5.
Робота
в зошиті з друкованою основою с.12 (завдання 1,2, 3).
6.
Розвиток
творчих здібностей. Гра «Загубилося число» ( на дошці)
3 7 1 5 9 8 6
5 9 6
7
6 5 1
7.
Самостійна
робота «Зірочки» (на дошці – за вибором дітей)
-
Пам'ятаєте
казочку «Івасик – Телесик»?
-
Чим
допомагав Івасик бабусі і дідусеві? (Ловив рибку)
-
Ви
будете ловити зірочки.
Червоні Оранжеві Зелені
8+3 13-3 10+2 11+2 4+4 6+1
6+6 11-2 8-5 20-10 0+5 5+4+1
9+2 16-10 18-3 10+6 10-2 10-6-2
8.
Гра
«Комп'ютерний вірус». Знайди помилку. (малюнок на дошці)
5+2+3=9
2+1+3=6
6-3-1=2
8-3-1=6
5+3-1=3
6+4-2=8
7+1-5=3
9-1-3=4
4+0+4=8
5+5-3=8
V. Підсумок уроку.
- Отже,
підсумуємо.
Вправа «Незакінчене речення»
·
При
додаванні числа можна …….. переставляти.
·
Додавати
числа можна …………… у будь – якому порядку.
·
Від
перестановки доданків ………. сума не змінюється.
Комментариев нет:
Отправить комментарий